Adriana Hosťovecká je prezidentkou HK Gladiators Trnava. Predtým viedla Hokejovú školu Svišť, ktorá vychovala množstvo úspešných hokejistov, vrátane Fehervárya, Krivošíka a Ružičku. Roky kritizovala SZĽH za nečinnosť a zlú metodiku pri výchove hokejistov. Dnes pracuje so SZĽH, no jej kritický pohľad na systém zostáva.
Z hokeja sa stal len obchod s bielym mäsom
Kľúčové čísla slovenského hokeja
História zlých rozhodnutí
“Keď sme v roku 2007 začali hrať českú, resp. moravskú ligu, naša Hokejová škola bola členom SZĽH. Platili sme poplatky, nikde nás nepozývali, nikdy som zo SZĽH v tom čase ako jeho riadny člen nedostala jedinú informáciu… Po dvoch rokoch sme vystúpili. Metodika výchovy na Slovensku je chybná a nám vlastne nič nedáva.”
Nefungujúci systém reprezentácie
“Trnava má punc prvoligového klubu a z 1. ligy sa chlapci do reprezentácií neberú. Pre mňa je to obrovský nezmysel. Ak je u nás šikovný chlapec 13-14 ročný, tak nám ho ťahajú do veľkého extraligového klubu, kde pôsobia repre tréneri, s tým, že keď ostane v Trnave, nikdy sa nedostane do mládežníckej reprezentácie.”
Systémové zlyhania
Nefunkčný systém výchovy
- Kluby si kradnú hráčov
- Veľké kluby vykrádajú tie menšie
- Každý klub si chráni len svoje záujmy
Obchodovanie s mladými hráčmi
- Prehadzovanie detí za tisícky eur
- Blokovanie hráčov v materských kluboch
- Rodičia často nemajú na výchovné
Problémy s reprezentáciou
- Ignorovanie hráčov z prvoligových klubov
- Netransparentný systém nominácií
- Nedostatočná podpora mladých talentov
Zlyhanie “zlatých chlapcov”
“Od zlatých chlapcov som očakávala, že prinesú svoje skúsenosti, že to, čo načerpali v zahraničí prenesú k nám do hokeja, ale asi nevedia celkom ako to chodí v mládežníckom hokeji. Dnes už viem, že sú v hokeji len kvôli menu, inú pridanú hodnotu a iné manažérske schopnosti u nich nepozorujem.”
Realita slovenského hokeja
Finančné problémy
Kluby zápasia s historickými dlhmi, nezaplateným štartovným v SZĽH a meškajúcimi platbami zamestnancom. Často musia preberať staré dlhy vo výške aj 100 000 EUR.
Politizácia športu
“Ak dopustíme, že sa projekty budú vykrývať iba politicky, tak potom ten hokej fakt môžeme zabaliť, lebo to nemá budúcnosť.”
Nefungujúci systém
Alibizmus funkcionárov, ľudia bez entuziazmu, kluby ktoré zabudli prečo sú pri hokeji. Z 86 klubov možno 10 robí prácu poctivo.
Politizácia hokeja
“Jediné veľké projekty, ktoré momentálne vidím sú v Trenčíne za 6 miliónov eur a pokus nejakej akadémie v Liptovskom Hrádku za viac ako milión. Je to tam nastavené politicky cez župana, ktorý je dnes členom vládnej strany. My v Trnave si ideme svojou cestou a nepotrebujem na to ani tri milióny od vlády.”
Alibizmus funkcionárov
“To je normálne nepochopiteľné. Každý má kopec rečí a keď sa má vyjadriť, tak sa skrýva a čuší. Smiešne. Aj preto hovorím, že prezident SZĽH a jeho suita nie sú najväčšou brzdou hokeja. Funkcionári v kluboch sú vinní. Napríklad, ja by som privítala, aby všetky hlasovania na stretnutiach klubov boli verejné a transparentné.”
Svetlý príklad v slovenskom hokeji
“Zdeno Cíger ako jediný dáva naozaj šancu deťom zo sociálne slabších rodín a je fascinujúce, že on naozaj z tých detí robí hokejistov! Je jeden obrovský srdciar, robí úžasnú prácu s deckami, z ktorej sa môže učiť celé Slovensko.”